Inštalačná príručka analógové kamerové systémy
OBSAH
Pred tým, ako začnete
Potrebné pomôcky
Čo robiť a čomu sa vyvarovať
Tipy a rady
Jednokamerový systém
Viackamerový systém
Profesionálne inštalovaný kamerový systém
Pripojenie k sieti
Pred tým ako začnete, dôsledne naplánujte Vašu inštaláciu. Vedenie káblov často vyžaduje zásahy do stavby v podobe vŕtania dier, sekania a podobne, a preto je veľmi dôležité naplánovať najlepšiu možnú trasu pre káble medzi kamerami, DVR rekordérom a napájaním ešte pred začiatkom inštalácie. Plánovanie môže zabrať viac času ako mnoho ľudí odhadne, ale v konečnom dôsledku ušetrí mnoho zbytočnej práce a samozrejme aj času počas samotnej inštalácie.
Dôsledne si premyslite polohu a uhol pohľady kamier a lokáciu nahrávacieho zariadenia (DVR alebo NVR). Kamery by ideálne mali byť mimo dosah, a tiež je dôležité nepodceniť počet kamier, ktoré sú potrebné na plné pokrytie. Nahrávacie zariadenie (DVR alebo NVR) by malo byť umiestnené na bezpečnom mieste tak, aby ho nebolo jednoduché nájsť.
Skontrolujte, či máte správne náradie pre inštaláciu Vášho kamerového systému.
- Predtým, ako začnete, dôsledne všetko naplánujte a pripravte si všetky potrebné pomôcky.
- Buďťe realisti! Na pokrytie väčšieho priestoru alebo väčšej nehnuteľnosti môžete potrebovať viac kamier, ako si myslíte.
- Snažte sa umiestniť kamery tak, aby pokryli prichádzajúce subjekty oproti pohľadu kamery radšej ako krížom cez uhol pohľadu kamery.
- Pokúste sa umiestniť kamery dostatočne vysoko, aby boli chránené proti vandalizmu.
- Nainštalujte rekordér (DVR alebo NVR) na bezpečnom mieste tak, aby ho nebolo ľahké nájsť a poškodiť.
- Pri výbere kamery je dôležite si položiť otázku, akú plochu a čo chcete pokryť. Ak chcete pokryť objekt alebo vstup, ktorý je vzdialenejší od kamery, použite kamery s nastaviteľným objektívom. Ak chcete monitorovať objekt, ktorý je blízko ku kamere, zvoľte CCTV kameru s pevným objektívom na krátku vzdialenosť.
- V prípade, že ste si s niečim nie istí, vyhľadajte pomoc kompetentnej osoby ako napríklad elektrikár alebo inštalatér kamerových systémov.
- Nepokúšajte sa monitorovať príliš veľa s jednou kamerou, pretože môžete prísť o detaily.
- Nevystavujte spoje a konektory vplyvom počasia. Vždy sa ich snažte schovať alebo použit rozvodné krabičky.
- Neodstraňujte konektory na kamerách. Toto bude mať za dôsledok stratu záruky.
- Nepripájajte systém k elektrike pred tým, ako dvakrát skontrolujete, že máte všetko správne zapojené.
- Neinštalujte digitálny rekordér v tichých priestoroch, ako napríklad spálňa, nakoľko hardisk a ventilátor inštalovaný v DVR/NVR pracuje skoro bez prestávky a vydáva špecifický zvuk.
- Neočakávajte schopnosť prečítať poznávacie značky áut, pokiaľ nemáte kameru pod správnym uhlom a nepoužijete CCTV kameru s nastaviteľným objektívom (5-50mm). V noci budete potrebovať špeciálnu ANPR (automatic number plate recognition – automatické rozpoznávanie evidenčných čísel) kameru s nočným videním tak, aby bola schopná prečítať evidenčné číslo aj pri zapnutých reflektoroch auta osvetľujúcich kameru.
- Nemonitorujte zbytočne veľa oblohy, nastavte kameru tak, aby monitorovala predmet záujmu.
- Ak používate už hotové káble s BNC a konektormi napájania, uistite sa, že že ich vediete správnym smerom, napríklad samček konektora napájania by mal byť na konci s kamerou.
- Pre nastavenia kamier používajte testovací CCTV monitor. Je to značne jednoduchšie, ako behať medzi kamerou a DVR monitorom pri každej zmene nastavenia ako napríklad uhla pohľadu.
- Pred inštaláciou kamery si skontrolujte, kde je vrch a spodok kamery, aby ste po inštalácii nemali obraz dolu hlavou.
- Pri vedení káblov použite pevný drôt alebo špeciálne tyče na ťahanie káblov. Upevnite kábel na koniec tyče alebo drôtu a prevlečte tam, kde potrebujete. Táto jednoduchá pomôcka Vám ušetrí hodiny práce a značne zníži pravdepodobnosť poškodenia kábla.
- Pre konektory používajte rozvodné krabičky. Ak používate kábel RG59+2, použite DC konektory.
- Pri použití kábla RG59+2 zvoľte správnu polaritu. Červený je plus a čierny mínus.
- Málo svetla: Dobré svetlo je nenahraditeľné. Aj infračerbené kamery s nočným videním milujú svetlo. Čím máte viac svetla, tým je Váš obraz lepší. V miestach s veľmi malým osvetlením odporúčame nainštalovať bezpečnostné svetlo s fotobunkou.
- Kvalita obrazu je značne ovplyvnená aj počasím, hmlou, námrazou, alebo dažďom. Preto odporúčame občas umyť šošovku kamery.
- Voľba správneho monitora: Správny typ monitora dokáže mať výrazný vplyv na kvalitu obrazu. Pri výbere si nechajte poradiť od CCTV odborníka, alebo ak máte možnosť, tak vyskúšajte viac modelov, ktorý Vám vyhovuje najviac. Vo všeobecnosti, riadne CCTV monitory Vám doprajú najväčšiu kvalitu obrazu, a však mnoho dnešných monitorov alebo TV splní účel základného monitorovania.
- Dostatok energie: Ubezpečte sa, že ste nezaťažili jeden zdroj príliš veľkým množstvom kamier. Nedostatok prúdu bude mat za následok stratu obrazu hlavne pri spustení IR LED (infračervené led diódy pre nočné videnie), keď sa zníži svetlo.
PROFESIONÁLNE INŠTALOVANÝ KAMEROVÝ SYSTÉM
Všetky dodávané DVR alebo NVR rekordéry majú možnosť pripojenia k sieti. Aby ste mohli pripojiť Váš systém k internetu, je potrebné mať vhodný router a technické know-how. Pripojenie a nastavenie DVR alebo NVR k internetu je pomerne komplexný proces, ktorý môže byť ovplyvnený množstvom faktorov a z toho dôvodu nie je možné opísať celý postup v tomto dokumente. V prípade, že potrebujete pomoc, ponúkame Vám nastavenie Vášho systému či už osobne naším technikom, alebo cez vzdialený prístup k Vášmu počítaču a telefónom.