Tel:  +421 904 611 199
      +421 904 534 610
E-mail:  securiteq@securiteq.sk


ZABEZPEČOVACIE SYSTÉMY A ALARMY

Čo je to zabezpečovací systém?

Základná definícia akéhokoľvek alarmu alebo bezpečnostného systému vyplýva už z pomenovania. Je to systém elektronických komponentov ktoré spolupracujú s centrálnou ústredňou aby zabezpečili budovu alebo objekt pred zlodejmi alebo ostatnými potencionálnymi „nežiadanými hosťami“.

Typický bezpečnostný systém pozostáva z nasledujúcich základných prvkov:alarmdom

  • ovládací panel / ústredňa, ktorá je vlastne mozgom zabezpečovacieho systému
  • Magnetické senzory dverí a okien
  • Senzory rozbitia skla
  • Detektory pohybu pre vnútorné aj vonkajšie použitie
  • Vonkajšie a vnútorné sirény
  • Ovládacia klávesnica, čítačka kariet a elektronických kľúčeniek
  • Pomerne často aj bezpečnostné kamery

 

Ako funguje zabezpečovací systém?

Všetky zabezpečovacie systémy pracujú s rovnakým konceptom a to zabezpečiť vstupné body a priestory budovy pomocou senzorov ktoré komunikujú s ovládacím panelom ktorý je nainštalovaný na bezpečnom mieste niekde v budove. V prípade že je alarm v režime stráženia a niektorý zo senzorov zaznamená narušenie, ovládací panel podľa vopred naprogramovaného správania sa buď vyhlási poplach a spustí sirénu, prípadne začne odpočítavať príchodový čas ktorý dá priestor na odblokovanie alarmu alebo vyšle správu majiteľovi nehnuteľnosti prípadne strážnej službe.

 

Ktoré SÚ základné komponenty zabezpečovacieho systému?

jablotron100Ovládací panel / ústredňa je jednoduchý počítač ktorý zabezpečuje a odomyká zabezpečovací systém, komunikuje s každým nainštalovaným komponentom, spúšťa poplach v prípade narušenia zabezpečenia a komunikuje s majiteľom alebo strážnou službou prípadne s políciou.

Ovládacia klávesnica a čítačka slúži pre zabezpečovanie a odomykanie zabezpečovacieho systému, zobrazuje momentálny stav alarmu, je ju možné použiť aj na jednoduché naprogramovanie celého systému. Niektoré klávesnice majú zabudovanú čítačku bezpečnostných kariet alebo elektronických kľúčeniek ktoré umožňujú zapnúť alebo vypnúť zabezpečenie bez použitia bezpečnostného kódu.

Magnetické okenné a dverové senzory pozostávajú z dvoch častí kde je jedna časť nainštalovaná priamo na okne alebo dverách a druhá časť na okennom alebo dverovom ráme tak, aby boli pri zatvorenom okne alebo dverách, obidve časti tesne vedľa seba. V prípade že je okno alebo dvere otvorené, časti senzora sa od seba vzdialia čím otvoria uzatvorený okruh. Zmena tohto stavu je zaznamenaná ústredňou zabezpečovacieho systému a tá podľa stavu zabezpečenia vyhlási alebo nevyhlási poplach.

Senzor rozbitia skla je senzor ktorý sníma dva špecifické javy ku ktorým dochádza pri rozbití skla. A to samotný zvuk rozbitia skla, nakoľko rozbíjajúce sa sklo vydáva špecifický zvuk v špecifickom frekvenčnom rozhraní a taktiež aj zmenu tlaku v miestnosti ku ktorej dôjde pri rozbití okna.

Pohybové senzory sú senzory ktoré monitorujú priestor a detekujú pohyb v priestore. Najčastejším princípom týchto senzorov je absorbovanie tepelného žiarenia z povrchu okolitých objektov na pyroelektrickom princípe (PIR). V praxi to znamená to, že v prípade vstupu osoby do monitorovaného priestoru vyžaruje táto osoba iné tepelné žiarenie. Toto žiarenie je zaznamenané pohybovým senzorom ktorý komunikuje s ústredňou. V prípade že je senzor nainštalovaný vonku alebo v priestore kde je pravdepodobné že bude dochádzať k zmenám tepelného prúdenia alebo žiarenia je možné aby nedochádzalo k falošným poplachom použiť takzvaný duálny pohybový senzor, ktorý kombinuje PIR technológiu s mikrovlnnou technológiou, kde senzor navyše vysiela a príjma mikrovlnné vlny ktoré sa odrážajú od okolitých objektov kde sa v prípade pohybu v monitorovanom priestore mení kmitočet týchto vĺn čím dochádza k detekcii pohybu.

Vnútorné a vonkajšie sirény. Ich úlohou je znepríjemniť „pobyt“ a vyplašiť potenciálneho zlodeja zo zabezpečeného objektu a taktiež upozorniť okolie že niečo nie je v zabezpečenom priestore v poriadku.

Upozorňujúce tabule alebo nálepky. Na prvý pohľad sa môže zdať že slúžia iba ako marketingový prostriedok pre inštalatérske firmy a však pri zabezpečení objektu hrajú dôležitú úlohu. Ak sú upozorňujúce nápisy správne umiestnené, upozorňujú potencionálnych narušiteľov že je objekt profesionálne zabezpečený a že nie je múdre pokúšať sa o vlámanie.

Nasledujte nás

google-16x16  Google+

facebook-16x16  Facebook

twitter-16x16  Twitter

vimeo-16x16  Vimeo

youtube  Youtube

Kontakt

M. Falešníka 10
Prievidza
971 01

+421 904 611 199
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
www.securiteq.sk
www.shop.securiteq.sk

Ako nás nájdete